Przejdź do głównej zawartości

„Nowe niebo” Hanna Cygler

Wydawnictwo: Rebis
data wydania: 18 kwietnia 2018r.
seria: Polska literatura współczesna
oprawa: broszura klejona ze skrzydełkami
liczba stron: 376






Hanna Cygler swoje bohaterki często stawia przed trudnymi wyborami. Z reguły muszą mierzyć się z przeciwnościami losu i na nowo odradzać się jak Feniks z popiołów. Ma to swój urok i niewątpliwie jest wyznacznikiem stylu autorki. Kobiety na kartach powieści pani Cygler są często zdeterminowane, muszą walczyć o lepsze życie, choć jego ścieżki są kręte i pełne wybojów.

Nie inaczej jest i w tym przypadku. Na początku poznajemy trzy kobiety: Helenę, Felicję i ich ciotkę Matyldę. Mamy rok 1891 i jesteśmy w Ameryce w małym miasteczku Winona nad rzeką Missisipi. Kobiety przybyły tu z Kaszub w poszukiwaniu lepszego życia. Tytułowe nowe niebo ma być na nich szansą na egzystencję bez ubóstwa. Okazuje się jednak, że ten Nowy Świat wcale nie jest tak kolorowy, jak to sobie wyobrażały. Często muszą mierzyć się z biedą gorszą niż w polskim Sitnie. Los sióstr układa się różnie. Starsza Helena, bardziej zdeterminowana, żeby szybko ułożyć sobie życie, wychodzi za mąż za pierwszego lepszego kandydata. I choć pan jest bardzo majętny, przystojny i ułożony, to wybór trafny nie był. Helena dużo jednak będzie musiała przejść i przecierpieć, żeby to zrozumieć. A i tak życie różami usłane nie będzie.

Felicja ma trochę więcej odwagi i zamiast za głosem rozsądku, idzie za głosem serca. Ten wybór początkowo wydaje się trafny i młodzi rozpływają się w szczęściu. Jednak samą miłością i oddaniem długo nie da się wyżyć i Felicja dużo również wyleje wiele łez, zanim wszystko się ułoży. Jest jeszcze Matylda - ciotka, która zastępowała Heli i Felci matkę. Ona też ma swoją nieszczęśliwą historię wielkiej i oddanej miłości.

Kolejną bohaterką jest Ameryka. Ameryka jako kraj dopiero się rodzący, uwikłany jeszcze w walki o zimię, o tożsamość, o stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Miejsce marzeń wielu ludzi, jednak już wtedy ten "american dream" wcale nie był tak demokratyczny, równy i wolny.  Poza tym autorka porusza tutaj wiele innych problemów, np. przemocy domowej, czy życia w skrajnym ubóstwie. 

Polecam, piękna opowieść o poszukiwaniu lepszego losu. I jestem pełna uznania dla autorki. Pamiętam jak w roku 2012 czytałam debiutancką książkę pani Cygler o perypetiach Zosi Knyszewskiej. Wtedy nie przypuszczałam, że twórczości pani Hanny tak się rozwinie, a jej powieści będą bestsellerami. 




Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Rebis za co bardzo dziękuję.

Komentarze

  1. Zaintrygowała mnie fabuła tej książki... może po nią sięgnę, jak skończę "Dzień, w którym lwy zaczną jeść sałatę". :) :) :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie