piątek, 10 grudnia 2010

"Tischner: Życie w opowieściach" Witold Bereś, Artur „Baron” Więcek

Biografia księdza Józefa Tischnera na podstawie scenariusza filmu o tym samym tytule.
Dziś bardzo rzadko można spotkać prawdziwego kapłana, Bogu oddanego kapłana, z takim poczuciem humoru. Ksiądz Tischner łączył ów humor z niezłomną wiarą chrześcijańską. Nie miał w sobie złości ani zawiści. Był życzliwy ludziom i życzliwy światu; widział w całym świecie piękno i blask chwały bożej. Poza tym miał oczywiście doskonałe  wykształcenie akademickie, dlatego zawsze potrafił posłużyć się ciętą, ale i subtelną ripostą.   

Jeśli chcesz - możesz. To były słowa z Ewangelii, które ks. Tischner szczególnie cytował. Poza tym posiadł niezwykłą umiejętność uchwycenia tego, co w danym momencie jest ważne -  i pokazania perspektywy. Jednak na czoło wysuwa się tylko jedno słowo: zaufanie. Zaufanie to drugie imię nadziei. I za tą właśnie nadzieję uwielbiam Tischnera najbardziej. 

"....trzeba człowiekowi poznać tajemnicę rozpaczy. Trzeba się nauczyć patrzeć w oczy własnej rozpaczy, dopiero wtedy odczuje, że gdzieś u jej dna, u dna rozpaczy jest wielka, jedyna, niezwykła nadzieja."

Książka zawiera fragmenty kazań, listów, wypowiedzi, sąsiadów, kolegów ze szkoły, przyjaciół, rodziny. Opowiada o wczesnych latach dzieciństwa, od chłopięcych wybryków (np. skakanie ze szopy z góralską spódnicą jak na spadochronie), przez lata w seminarium (np. wywoływanie duchów właśnie w seminarium), po lata posługi (słynne "trzynastki", spotkania w mieszkaniu na ul. św. Marka, pobyt w bacówce, nawiązane przyjaźnie).

Czyta się świetnie, szczególnie, że jest opatrzona bogatymi i wzruszającymi fotografiami, i niezapomnianymi anegdotami księdza. 
   

1 komentarz: